LaboratoriumAktualnościOdnośnikiUsługiOdnośnik zewnętrzny Zakład Z6  
Ergonomia: Strona główna> Apolinex > Manekiny 3D w AutoCADzie
Autorskie programy komputerowe
ApolinexApolinex
Manekiny 3D w AutoCADzie
AlinksAlinks
Optymalizacja roz- mieszczania obiektówOptymalizacja roz- mieszczania obiektów
AmicroAmicro
Symulacja warunków mikroklimatycznychSymulacja warunków mikroklimatycznych
KLMKLM
KLM - Keystroke-Level ModelKLM - Keystroke-Level Model
microSzumicroSzu
microSzu - Metoda układania kartmicroSzu - Metoda układania kart
SoftInSoftIn
Badanie użyteczności oprogramowaniaBadanie użyteczności oprogramowania

Charakterystyka

Antropometria: Generator manekinów w Apolinexie Program Apolinex został zbudowany dla środowiska AutoCada, jednego z najbardziej rozpowszechnionych systemów typu CAD dla komputerów sterowanych przez Windows/DOS.

Program pozwala budować wirtualne reprezentacje ciała ludzkiego w formie najpowszechniej stosowanej tzn. centyli odnoszonych do wzrostu ciała.

Trójwymiarowy model ciała człowieka jest dostępny wewnątrz AutoCada i posługiwanie się nim może mieć miejsce w każdym momencie procesu projektowego realizowanego w tym systemie. Potrzebny manekin jest definiowany przez użytkownika w oknie dialogowym, w którym ustala:

Antropometria: Generator manekinów w Apolinexie
  • Narodowość
  • Płeć
  • Centyl wzrostu (od 2.5 do 97.5)
  • Typ graficzny (patykowy, normalny)
  • Pozycję przy pracy (siedzącą lub stojącą)
  • Typ ciała (5, 50 i 95 centyl obwodu każdego segmentu).
Po zdefiniowaniu manekina użytkownik wskazuje punkt wstawienia na scenie projektowej widzianej 'z góry' a system buduje odpowiedniego reprezentanta w oparciu o skalowanie podstawowych segmentów graficznych zawartych w odpowiednich zbiorach danych.

Zasadniczym elementem programu jest baza danych, w której umieszcza się odpowiednie modele (manekiny) budowane w oparciu o zbiory dyskowe zawierające dane o segmentach modeli ciała. Program sterujący wykorzystuje oferowane przez AutoCad możliwości programowania i tworzenia własnych zestawów menu. Możliwość współpracy z innymi programami wykorzystano do realizacji kalkulatora momentów sił, który jest wywoływany w dowolnej chwili bez wychodzenia z systemu.
Zastosowanie

Antropometria: Zastosowanie Apolinexa do projektowania Podstawowe cechy systemu pozwalają na wykonanie szybkich analiz relacji przestrzennych na wirtualnej scenie projektowej. Jeśli na przykład projektuje się stanowisko pracy 'siedzącej' to wywołanie dwóch progowych (5 i 95 centyla) manekinów pozwoli określić zakres regulacji siedziska wymagany dla wybranej populacji.


Jeśli wymagane czynności robocze obejmują obsługę urządzeń wymagających manipulacji wówczas można określić minimalne odległości tych urządzeń wybierając osobnika 5 centylowego i odpowiednio pozycjonując segmenty ciała symulując proces obsługi urządzeń.

Antropometria: Zastosowanie Apolinexa do projektowania W każdej chwili projektant może wyświetlić podstawowe pole widzenia manekina. Może także wygenerować siatkę kątów bryłowych pod jakimi widać elementy pola widzenia. Podstawowe ustawienie linii wzroku założono jako kierunek równoległy do poziomu. Jednakże linia wzroku jest w modelu elementem poruszanym, tak jak każdy segment ciała. Posiada także własny kątomierz z wyznaczonym zakresem poruszania.


Apolinexa można również zastosować do analizy obciążenia pracą. Służy do tego kalkulator pozwalający na szybkie obliczenie momentów sił działających w stawach manekinów w trakcie utrzymywania przedmiotów o określonych wagach w symulowanych pozycjach ciała.

Momenty sił: Zastosowanie Apolinexa do analizy obciążenia pracą Jednocześnie generowane są wykresy dla dwóch wybranych ze sceny manekinów. Taka możliwość pozwala porównywać różne rozwiązania projektowe ze względu na potencjalne obciążenia biomechaniczne przyszłego użytkownika projektowanego produktu.

Laboratorium Ergonomii
 

Laboratorium Ergonomii: Godziny konsultacji i materiały wykładowe
Aktualne godziny konsultacji i materiały wykładowe poszczególnych prowadzących można znaleźć na stronie Katedry Systemów Zarządzania i Rozwoju Organizacji www.ksziro.pwr.edu.pl.
Dodano: 2016-03-11 09:48:46
© 2001-2024 Laboratorium Ergonomii, Marcin Kuliński, Rafal MichalskiOstatnia aktualizacja: 2024-01-12Strona zgodna z HTML 4.0! CSS zgodny ze standardem!