O Laboratorium Ergonomii
Dydaktyczno - badawcze Laboratorium Ergonomii powstało przy Studium Wychowania Fizycznego PWr. w 1978 r. a w r. 1982 stało się częścią Instytutu Organizacji i Zarządzania. Twórcą i kierownikiem Laboratorium Ergonomii był prof. Ryszard Paluch. Oryginalność koncepcji laboratorium polegała na zainteresowaniu ergonomią poprzez studiowaniu własnego organizmu - właściwości rozumianych jako ograniczenia i zdolności ustroju.
Początkowo działalność badawcza Laboratorium koncentrowała się na pracach związanych z fizjologią pracy i obciążeniem biomechanicznym. W latach 80. w Laboratorium powstały unikalne w skali kraju stanowiska laboratoryjne do symulacji pracy operatora, badań optymalizacji układów sygnalizacyjnych i sterowniczych, badań ręcznej pracy precyzyjnej człowieka, szybkości i precyzji ruchów, położenia środka ciężkości człowieka przy różnych pozycjach roboczych, badań ruchów ślepych człowieka oraz własności pola widzenia. Powstanie tych stanowisk to w dużej mierze zasługa mgr. inż. Andrzeja Piesiewicza. Na podstawie badań zakresów ruchów i zasięgów kończyn górnych, prowadzonych przez zespół Laboratorium kierowany przez prof. Ryszarda Palucha, powstała Polska Norma PN 91/N08018 "Dane ergonomiczne do projektowania stanowisk pracy. Strefy pracy kończyn górnych".
Od roku 1985 do 2007 kierownikiem Laboratorium był prof. Jerzy Grobelny. Obecnie Laboratorium Ergonomii (www.ergonomia.ioz.pwr.wroc.pl) jest częścią Zakładu Ergonomii w Instytucie Organizacji i Zarządzania. Kierownikiem Laboratorium jest dr inż. Katarzyna Jach.
Laboratorium prowadzi zajęcia dydaktyczne i prace badawcze z dziedziny ergonomii, fizyki środowiska pracy oraz interakcji człowieka z komputerem (HCI - Human Computer Interactions). Wyniki prac badawczych prezentowane są na konferencjach i publikowane w renomowanych czasopismach, zarówno krajowych (np. Ergonomia, Badania Operacyjne i Decyzje), jak i zagranicznych z tzw. listy filadelfijskiej (Fuzzy Sets and Systems, International Journal of Human-Computer Interaction, International Journal of Industrial Ergonomics, International Journal of Production Reasearch, Occupational Ergonomics).
|