Wpływ środowiska pracy na człowieka
- Oddziaływanie na poszczególne narządy i układy, np. na analizator wzroku, słuchu czy dotyku, na układ mięśniowy czy układ krążenia.
- Oddziaływanie ogólne na ustrój, np. hałas oddziałuje nie tylko na organ słuchu, ale również na ośrodkowy układ nerwowy, ma układ wegetatywny (autonomiczny) itp.
Wpływ warunków materialnego środowiska odbija się zarówno na wydajności i jakości pracy, jak i na stanie zdrowia pracowników, przy czym niejednokrotnie oddziaływanie ogólne jest istotniejsze od oddziaływania na poszczególne narządy oraz układy.
Grupy czynników środowiska pracy
- czynniki fizyczne
Do czynników fizycznych zaliczamy oświetlenie, hałas, mikroklimat (tj. temperaturę otoczenia, ruch i wilgotność powietrza, promieniowanie cieplne podczerwone - płaszczyzn i przedmiotów), drgania i wstrząsy, promieniowanie jonizujące i elekromagnetyczne (fale radiowe i radarowe) oraz pyły. Wszystkie te czynniki z wyjątkiem pyłów, których wpływem na organizm zajmuje się głównie higiena pracy, są przedmiotem bezpośredniego zainteresowania ergonomii.
- czynniki chemiczne
Czynniki chemiczne obejmują gazy, rozpuszczalniki przemysłowe, materiały pędne, smary, polimery syntetyczne itp. Substancje mogące spowodować zatrucia i inne zachorowania. Ich negatywne oddziaływanie na organizm to domena patologii przemysłowej.
- czynniki biologiczne
Czynniki biologiczne wykraczają poza zakres analizy ergonomicznej.
|