Charakterystyka
Środowisko akustyczne, obejmuje ogół dźwięków i szmerów o różnej sile głośności, różnym przeznaczeniu, odbieranych przez nas w różnych sytuacjach. Hałasem stają się bodźce lub zespół bodźców działających akustycznie, a zarazem psychicznie:
- z nadmierną intensywnością, czyli głośnością dźwięków,
- z określoną częstością i długotrwałością występowania,
- z dużą różnorodnością pobudzeń słuchowych składających składających się na ogólne pojęcie hałasu.
Słuch
Hałas działa na analizator słuchu, który odgrywa ważną rolę w pracy, a zwłaszcza umysłowej. Organ słuchu podobnie jak inne analizatory składa się z trzech części: receptora, dośrodkowych dróg nerwowych od receptora do mózgu oraz ośrodka korowego.
Wpływ hałasu
Hałas działa na receptor słuchu, stwarzając niebezpieczeństwo uszkodzenia ucha wewnętrznego i ewentualnie błony bębenkowej oraz na układ nerwowy, utrudniając skupienie uwagi, drażniąc system wegetatywny, wprowadzając nadmierne pobudzenie lub wywołując apatie i przygnębienie oraz utrudniając sprawny przebieg czynności psychomotorycznych.
Należy zatem hałas uznać za jeden z najbardziej uciążliwych czynników materialnego środowiska pracy. Ponadto znacznie trudniejsza jest ochrona przed hałasem niż np. nadmiernie silnym światłem.
Metody zwalczania hałasu
- Uniemożliwienie powstawania szkodliwego hałasu.
- Osłabienie rozprzestrzeniania się hałasu.
- Zastosowanie środków ochrony osobistej.
|