Rozmieszczanie
Wiele spośród projektowanych stanowisk pracy wymaga podjęcia decyzji dotyczącej lokalizacji dużej liczby urządzeń, obsługiwanych później przez człowieka. Sposób lokalizacji powinien zapewnić efektywne funkcjonowanie przyszłego systemu człowiek-maszyna.
Klasyczny przykład ergonomicznego zagadnienia rozmieszczenia opisywany między innymi w podręczniku McCormicka (1976) to problem projektowania kokpitu samolotu. Jednym z podzadań jest umieszczenie urządzeń sterowniczych które muszą być obsługiwane.
Ocena rozmieszczenia
Tradycyjnie jako podstawę do oceny rozmieszczenia urządzeń w układzie człowiek - praca (człowiek-maszyna) stosuje się wiele różnych zasad i kryteriów. Na przykład Bonney i Wiliams (1977) wymieniają: typ populacji użytkowników, komfort obsługi, bezpieczeństwo, estetykę i modę, bliskość urządzeń dla ułatwienia obsługi, odpowiednią odległość urządzeń w celu unikania pomyłek, rozłożenie pracy na odpowiednie kończyny, wymiary antropometryczne oraz funkcjonalne zależności obsługiwanych urządzeń.
Oprogramowanie
Laboratorium Ergonomii Politechniki Wrocławskiej udostępnia wersję demonstracyjną aplikacji o nazwie Alinks, służącą do wspomagania rozmieszczania elementów na płaszczyźnie. Opis programu wraz z odnośnikiem do programu instalacyjnego Alinksa znajduje się w sekcji Autorskie programy komputerowe
|