LaboratoriumAktualnościOdnośnikiUsługiOdnośnik zewnętrzny Zakład Z6  
Ergonomia: Strona główna> Przestrzeń pracy > Rozmieszczanie
Ergonomia klasyczna
Ergonomia:PodstawyErgonomia:Podstawy
Ergonomia: komponentyErgonomia: komponenty
Ergonomia: EtymologiaErgonomia: Etymologia
Ergonomia: DefinicjeErgonomia: Definicje
Środowisko pracyŚrodowisko pracy
MikroklimatMikroklimat
OświetlenieOświetlenie
HałasHałas
DrganiaDrgania
Przestrzeń pracyPrzestrzeń pracy
AntropometriaAntropometria
Rozmieszczanie
Obciążenie pracąObciążenie pracą
Praca statycznaPraca statyczna
Praca dynamicznaPraca dynamiczna

Rozmieszczanie
Wiele spośród projektowanych stanowisk pracy wymaga podjęcia decyzji dotyczącej lokalizacji dużej liczby urządzeń, obsługiwanych później przez człowieka. Sposób lokalizacji powinien zapewnić efektywne funkcjonowanie przyszłego systemu człowiek-maszyna.

Klasyczny przykład ergonomicznego zagadnienia rozmieszczenia opisywany między innymi w podręczniku McCormicka (1976) to problem projektowania kokpitu samolotu. Jednym z podzadań jest umieszczenie urządzeń sterowniczych które muszą być obsługiwane.
Ocena rozmieszczenia
Tradycyjnie jako podstawę do oceny rozmieszczenia urządzeń w układzie człowiek - praca (człowiek-maszyna) stosuje się wiele różnych zasad i kryteriów. Na przykład Bonney i Wiliams (1977) wymieniają: typ populacji użytkowników, komfort obsługi, bezpieczeństwo, estetykę i modę, bliskość urządzeń dla ułatwienia obsługi, odpowiednią odległość urządzeń w celu unikania pomyłek, rozłożenie pracy na odpowiednie kończyny, wymiary antropometryczne oraz funkcjonalne zależności obsługiwanych urządzeń.
Oprogramowanie Laboratorium Ergonomii Politechniki Wrocławskiej udostępnia wersję demonstracyjną aplikacji o nazwie Alinks, służącą do wspomagania rozmieszczania elementów na płaszczyźnie. Opis programu wraz z odnośnikiem do programu instalacyjnego Alinksa znajduje się w sekcji Autorskie programy komputerowe
Laboratorium Ergonomii
 

Laboratorium Ergonomii: Godziny konsultacji i materiały wykładowe
Aktualne godziny konsultacji i materiały wykładowe poszczególnych prowadzących można znaleźć na stronie Katedry Systemów Zarządzania i Rozwoju Organizacji www.ksziro.pwr.edu.pl.
Dodano: 2016-03-11 09:48:46
© 2001-2024 Laboratorium Ergonomii, Marcin Kuliński, Rafal MichalskiOstatnia aktualizacja: 2024-02-01Strona zgodna z HTML 4.0! CSS zgodny ze standardem!